Milyen előnyökkel?
A bevezetett és tanúsított ISO 45001 rendszer működtetésének elengedhetetlen része a megfelelő munkahelyi kockázatelemzés. Ennek elvégzése és évenkénti felülvizsgálata minden vállalkozás számára kötelező érvényű, és a hatályos magyar jogszabályok értelmében csak munkabiztonsági és munkaegészségügyi szakemberek végezhetik.
A megfelelően kiépített, működtetett és tanúsított ISO 45001 rendszer számos területen segít:
- A munkavédelmi szabályok betartása és betartatása révén biztosítja a dolgozók egészségének maximális védelmét és annak megőrzését, illetve a potenciális veszélyforrások időben történő azonosíthatóságát és megelőzhetőségét.
- Csökkenthetővé válik a munkahelyi balesetek gyakorisága, száma és súlyossága.
- Visszaszoríthatóvá válnak a dolgozókat ért egyéb egészségkárosodások, ezáltal hatékonyságnövekedés érhető el.
- Minimumra csökkenthető a munkavállalók veszélyeztetettsége.
- Növelheti az alkalmazottak biztonsági tudatosságát, javíthatja a szervezeti biztonsági kultúrát.
- A kockázatok csökkenése révén egy egészségesebb munkahelyi környezetet teremt.
- Rendszerszemlélettel, az érintett munkatársak bevonásával vizsgálja felül és fejleszti a társaság egészségi és biztonsági intézkedéseinek hatásosságát.
- Nagyobb termelékenység és jobb munkaminőség érhető el.
- Megvalósulhat a munkahelyi egészségvédelemmel és biztonsággal összefüggő költségek és bírságok minimalizálása.
- Csökkenthető a táppénzes napok száma, amely a szervezet számára csökkenti a termeléskiesésből származó bevételkiesést, összességében pedig növeli a hatékonyságot.
- Csökkentheti az állásidőket és a termelés-megszakításokat.
- Csökkentheti a biztosítási díjköltségeket.
- Segít mind a hazai, mind a nemzetközi a jogszabályi megfelelés elérésében, valamint a meghivatkozott nemzetközi normáknak való megfelelésben.
- Segít számos további egészségügyi és biztonsági követelménynek való megfelelésben.
- A munkabiztonság és foglalkozás-egészségügy jelenlegi jogi szabályozásának való megfelelés sokkal átláthatóbban dokumentálhatóvá, jobban ellenőrizhetővé válik a vállalatvezetés és a hatóságok szempontjából is.
- A szervezet tevékenysége kapcsán mind az alkalmazottak, mind más érintett személyek, külső érdekeltek, csoportok munkahelyi veszélyeztetettségét minimálisra csökkenti.
- Gyors és hatékony reakciót tesz lehetővé a munkaügyi ellenőrzések és hatósági vizsgálatok alkalmával a hatóság által vizsgálni kívánt dokumentumok, adatok tekintetében.
- Az azonos területen tevékenykedő piaci szereplők, a munkavállalók és a hatóságok közötti kapcsolatépítésben segít, biztosítva ezzel egy kommunikációs keretet a munkavédelmi intézkedések vonatkozásában, további fejlesztési lehetőségeket nyitva meg a szervezet számára.
- Biztonságos és megbízható vállalkozásként növeli az ügyfelek, beszállítók, a hatóságok és a befektetők megbecsülését.
- A munkatársak, alkalmazottak elégedettsége és lojalitása nő, hiszen érzik munkáltatójuk fi gyelmét egészségi állapotuk és munkabiztonsági feltételeik javítása irányában.
- A veszélyes munkahelyi események, illetve a „majdnem balesetek” megfelelő súlyú értékelésével és kezelésével folyamatosan nő a munkatársak biztonságérzete, bizalma, ami alacsonyabb fluktuációhoz is vezet, biztosítva ezzel a stabil, megbízható munkaerőt a munkáltató számára.
- A dolgozók munkafeltételeinek folyamatos fejlesztése révén növelheti a dolgozók motivációját.
- Javítja mind a külső, mind a belső kommunikációt.
- Javítja a vállalat versenyképességét.
- Segíti a vállalkozás felelősségtudatos képének kialakítását.
- A veszélyek időben történő azonosíthatóságát és megelőzését, ezzel párhuzamosan a kockázatok mértékét csökkenti, biztosítva a vállalat hatékonyabb működését, idő és pénz megtakarítását.
- Rendszerelvű megközelítést ad a munkavédelmi problémák megoldásában.
- Vállalati irányítási rendszerbe integrált munkavédelmi megközelítésmódot tesz lehetővé.
- Áttekinthető folyamatok és nagyobb szervezeti rugalmasság révén egyszerűbb alkalmazkodást biztosít az új adottságokhoz.
- Átfogóbb veszélykezelés és kockázatcsökkentés érhető el a világosan leírt struktúrák, célok és felelősségi körök meghatározásával.
- A célok tervezéséhez és eléréséhez szükséges információk kinyerésének egyik eszköze.
- A balesetek és a foglalkoztatásból eredő megbetegedések kockázatának minimalizálásában segít.
- Egészségvédelmi és biztonsági imázs javulásában és a szervezeti etika növelésében játszik szerepet.
- Olyan új piacokat nyit meg a szervezet számra, amelyek eddig nem voltak elérhetőek a tanúsított OHSAS 18001 szerinti rendszer hiánya miatt.